Wojciech Szawarski to nowy trener Enei AZS Politechniki Poznań. Doświadczony szkoleniowiec ostatnio pracował w Zgorzelcu prowadząc tamtejszy PGE Turów w pierwszej lidze męskiej. Szawarski rozpoczął karierę trenerską w 2017 roku podpisując umowę z żeńskim zespołem Pszczółki Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin, a w 2019 roku objął Widzew Łódź. Karierę trenerską kontynuował z DGT AZS Politechniką Gdańską, z która sezon 2020/2021 w Energa Basket Lidze zakończył na siódmym miejscu. Po tym sezonie klub postanowił wycofać się z najwyższej klasy rozgrywkowej, a Wojciech Szawarski znalazł miejsce na ławce trenerskiej w Zgorzelcu. Wcześniej, bo od 2004 do 2006 roku był zawodnikiem tego klubu. Jego zawodnicza kariera rozpoczęła się jednak od AZS-u Lublin, gdzie grał na pozycjach rzucającego obrońcy lub niskiego skrzydłowego. Szawarski z Lublina odszedł do Stali Ostrów Wielkopolski. W Poznaniu występował w latach 2008 – 2010 w barwach ekstraklasowego PBG Basketu Poznań. Grał jeszcze w Czarnych Słupsk, a karierę zakończył w Starcie Lublin. W całej karierze Szawarski rozegrał 419 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej, w których zdobył łącznie 4647 punktów. W reprezentacji Polski seniorów wystąpił w 41 spotkaniach, zdobywając w sumie 260 punktów. Był trzykrotnie uczestnikiem Meczu Gwiazd PLK.

Do Poznania przyjeżdża ze sprecyzowanymi oczekiwaniami. Ma zbudować drużynę, która zakończy sezon w fazie play-off.

– Cieszymy się, że dołącza do nas trener z dużym doświadczeniem zawodniczym i sporym jako trener. Wierzymy, że jego wizja budowy drużyny zaowocuje walką o najwyższe cele w nadchodzącym sezonie – mówi Łukasz Zarzycki, wiceprezes Enei AZS Politechnika Poznań.

Wojciech Szawarski ma dwoje dzieci. Urodził się 2 sierpnia 1976 roku w Lublinie. W całej karierze Szawarski rozegrał 419 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej, w których zdobył łącznie 4647 punktów. W reprezentacji Polski seniorów wystąpił w 41 spotkaniach, zdobywając w sumie 260 punktów.