Historia klubu

Sekcja koszykówki kobiet przy poznańskim AZS-ie ma bardzo długie i bogate tradycje. Zespół wychował niezliczone pokolenia koszykarek, które stanowiły w późniejszym okresie o sile reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych. Zespół zdobywał medale w trzech zasadniczych okresach: przedwojennym (lata 30.), latach 70. i na początku XXI wieku. W tych okresach w koszykówce zaszło bardzo wiele zmian, zarówno w przepisach jak i stylu gry, co powoduje że każdy z tych medali należy rozpatrywać pod różnym kątem.

W składzie zespołu, który w sezonie 1977/1978 zdobył złote medale znajdowały się m.in. takie koszykarki jak:

Elżbieta Gumowska-Grześczyk (rekord zdobytych punktów w lidze – jedenaście tysięcy) i Teresa Komorowska (srebrna medalistka mistrzostw Europy seniorek i juniorek) oraz Elżbieta Zientarska, Maria Wiśniewska, Maria Jergen, Ewa Haber, Iwona Kamińska, Lucyna Plucińska

Trener: Bronisław Wiśniewski

W składzie zespołu, który w sezonie 1976/1977 zdobył brązowe medale znajdowały się m.in. takie koszykarki jak)

Elżbieta Zientarska, Maria Matecka, Beata Wieczorek, Zofia Wilk, Dorota Surmacewicz, Bożena Ludwiczak, Iwona Kamińska, Maria Jergen, Ewa Michałowska, Elżbieta Gumowska, Maria Jóźwiak

Trenerzy: Bronisław Wiśniewski, Roman Haber

Kierownik drużyny: Józef Martyła.

W składzie zespołu, który w sezonie 2003/2004 zdobył srebrne medale znajdowały się m.in. takie koszykarki jak:

Beata Krupska-Tyszkiewicz (kapitan), Monika Ciecierska, Olga Pantelejewa, Gabriela Toma, Natalia Trafimowa, Minja Terzic, Małgorzata Kaniowska, Natalia Mrozińska, Anna Pamuła, Małgorzata Budniak, Patrycja Owczarzak

Trenerzy: Tomasz Herkt, Piotr Neyder
Kierownik drużyny: Andrzej Słabęcki